Vsekakor je zemlja za rože oziroma njena izbira v veliki meri odvisna, za katero vrsto rastlin jo bomo uporabljali. Balonske rastline na primer od nas potrebujejo kar nekaj pozornosti. Zlasti je pametno, da že na pričetku izberemo kakovostno zemljo. Na takšen način jim namreč omogočimo primerno oskrbo in seveda tudi hitro dostopnost hranil. Precej manj težav imamo posledično tudi z neustrezno lego ter ostalo oskrbo.
Kakovostna zemlja za rože je v tem primeru lahko sestavljena iz mešanice večjega dela bele šote, nekoliko manj črne šote, vključeno je še nekaj kokosove šote. Za učinkovitejše zadrževanje vode in hranil pa naj bodo zemlji dodani še perlit, plovec in zeolit, lahko tudi kamninska moka.
Kdaj je bolj dobrodošla težka zemlja za rože
Drugačna zemlja pa se uporablja v primeru, ko gre za rastline na prostem, na primer za drevesa, grmovnice, trajnice. Če v tem primeru ni uporabljena primerna zemlja za rože oziroma če niso uporabljeni primerni substrati, se v praksi lahko neredko srečamo z dejstvom, da se je zemlja posedla, in sicer za toliko, da je koreninski sistem celo do tretjine pogledal iz zemlje.
Če torej za omenjene rastline izberemo primerno težko zemljo, s tovrstnimi zadevami ne bomo imeli posebnih težav.
Gnojenje zemlje za rože
Seveda se mora primerno izbrana zemlja za rože tudi ustrezno gnojiti. Za temeljno oziroma osnovno gnojenje, kasneje tudi za dognojevanje na vrtu se splača poseči po organskih vrstah gnojil. Ob tem je pametno vedeti, da je potrebno dognojevanje tudi v kasnejših fazah razvoja in da eno gnojenje za obilen pridelek še zdaleč ne bo zadostovalo.
Za konec naj izpostavimo še, da se ob presajanju in sajenju rastlin splača uporabljati zemljo, ki je ustrezna za posamezno skupino rastlin. Že sama praksa pa zagotovo kaže na to, da nizkocenovna zemlja za rože ni dovolj kakovostna izbira. Povsem podobno velja za gnojila, ki se uporabljajo na domačem vrtu.